אחת התופעות המטרידות והכואבות המוכרת לכל כך הרבה ילדות, נערות ונשים היא דלקת חוזרת ונשנית בדרכי השתן. הסיבה לכך שאנו הנשים סובלות יותר היא כי אורך צינורית השתן שלנו קצרה יותר, ולכן מאפשרת חדירה והצמדות של חיידקים מפי הטבעת.
 
כולנו מכירות את הסימפטומים הנלווים לדלקת:
יש הרבה אגדות וסיפורים סביב נושא ההדבקה והעברה של דלקות שתן, אז ננסה לעשות סדר:
קימת בעיה גדולה לדעתי באיבחון ובטיפול הרפואי המקובל בבעיה זו הבדיקה היחידה הינה תרבית שתן, ועוד לפני קבלת התוצאות, אנחנו מקבלות טיפול אנטיביוטי לחמישה עד עשרה ימים. הבעיה עם טיפול זה היא שבחלק גדול מהמקרים אינו מתאים, ולכן גם לא עוזר. הבעיה הגדולה יותר היא שאצל חלק גדול מאיתנו, מתפתחת פטרת ואגינלית חוזרת ונשנית, ופה אנחנו כבר פותחות חזית חדשה.
פטרת ואגינלית, או בדרכי השתן תגרום בדיוק לאותן תופעות כמו חיידק בשתן, רק שהטיפול האנטיביוטי רק יחזק את הפטריה ויחמיר את המצב.
אחת השאלות הנפוצות שחוזרות על עצמן עם כל מטופלת ומטופלת היא למה אני? למה דווקא אני מקבלת זיהום לאחר מגע מיני? מה יוצר את ההבדל, האם בן הזוג אשם?
ממה שאנחנו למדים ויודעים עד היום ההבדל נעוץ בשכבה של מיקרואורגניזמים החיים באופן טבעי על רקמת האפיתל ותפקידם לא לאפשר הצמדות של החיידקים הפולשים, אלא שטיפה שלהם החוצה עם השתן. ושוב עלינו לזכור, נטילה חוזרת ונשנית של אנטיביוטיקה פוגעת במערך ההגנה הזה וביכולתו למנוע פלישה של חיידקים.
אז מה עושים?
קיימות המון תרופות סבתא המבוססות על צמחי מרפא ופירות יער ידועות כסייעות ומקלות על דלקות שתן. ביניהן:
אין ספק ששימוש באחד מהשיקויים האלה יכול בהחלט לסייע ולהקל על הדלקת המקומית, אך אין ביכולתן לבצע פעילות שורש שתמגר את הדלקת, ויעידו על כך נשים רבות.
הטיפול, כמו כל טיפול טוב מתחיל באבחון. חשוב מאוד לסקור את ההיסטוריה הרואית ולהבין היכן זה מתחיל. האם זה התחיל עם קבלת המחזור? עם המגע המיני? או אולי בשירות הצבאי. האם זה מלווה בשינויים נוספים בגוף כמו המחזור החודשי,או שינויים במערכת העיכול.
חשוב מאוד לדעת ולזכור שמדובר בחיידק צואתי ובחלק גדול מהמקרים הבעיה מתחילה שם.
לאחר תשאול מקיף, ואבחון נוסף יבנה תכנית טיפול אישית המבוססת על שינוי תזונתי, הכולל הימנעות מסוכרים למיניהם, קמח לבן ושמרים. מעבר לשינוי התזונתי קיימים מספר תכשירים יעילים ביותר לטיפול אקוטי בבעיה. להמלצות פנו למחלקה המקצועית שלנו.

התוויה/מידע זה הנו בגדר כלי עזר בלבד