כולסטרול – תיאור קליני

רמת כולסטרול גבוהה קשורה בסיכון גבוה לפתח חסימה והסתיידות עורקים, שבץ ומחלות לב. רוב הכולסטרול בגוף עובר סינתזה בכבד. חלק נכנס לתאי הכבד, אך הרוב מועבר לאזורים אחרים בגוף, על מנת לסייע בסינתזה של קרומיות והורמונים. הוא מועבר בשני אופנים: חומצות מרה ואסטרים כולסטריליים. חומצות המרה מסייעות לעיכול חילב ושומן בעוד שהאסטר הכולסטרילי בנוי להעברה ואריגה של כולסטרול . כדי להעביר אסטרים כולסטריליים אלה הם מתרכבים על חלבונים שגודלם נע בין ליפופרוטאינים קטנים בעלי צפיפות גבוהה (HDL) עד ליפופרוטאינים גדולים יותר בעלי צפיפות נמוכה (LDL). אצל אנשים בעלי מחלות לב ורמת כולסטרול גבוהה, קיים יחס גבוה יותר של כולסטרול LDL. כולסטרול אוקסידיזל LDL אובחן כגורם עיקרי למחלות לב של העורק הכללי.

כולסטרול – גורמים למחלה

תזונה המכילה הרבה שומנים קשורה לכולסטרול גבוה. השמנה וחוסר פעילות גופנית גם כן עשויים להות סיבות להתפתחות רמות גבוהות של כולסטרול . אי סדירויות בכבד עשויות להוביל להפרשה החוצה נמוכה יותר של כולסטרול . סיבות גנטיות כמו נטייה להשמנת יתר, גם הן יכולות לתרום להצטברות מוגזמת של שומן וכולסטרול, ומצב תזונתי ירוד ומחסור בסיבים במזון – גם הם עשויים למנוע הפרשת כולסטרול החוצה.

תזונה

מומלצת תזונה המכילה אחוז גבוה של סיבים ומיעוט שומן מן החי. יש להפחית בצריכת אלכוהול (למרות שתמצית ענבית ביין אדום עשויה להועיל בכמויות קטנות). יש להימנע מסוכרים ופחמימות מזוקקים. יש להשתמש בשמן זית גולמי במקום שמני בישול מעובדים. רצוי לכלול במזון דגים, אגוזים וזרעונים לאספקת חומצות שומן חיוניות.

להמלצות נטורופתיות לטיפול והקלה, פנו למחלקה המקצועית שלנו.

 

התוויה/מידע זה הנו בגדר כלי עזר בלבד